Mravenci se do domu dostávají během celého roku. Nejvíce však před zimou, to zde hledají úkryt. Velký problém nastává i během teplého období roku, kdy máme okna i dveře do domu neustále otevřené.
Likvidujte mravenčí stezky
Abychom zabránili mravencům dostat se do našeho domu, je potřeba zlikvidovat jim stezky, které k domu vedou. Nechcete-li používat chemické prostředky, lze to i přírodní cestou.
- Aromatické bylinky
Patří mezi ně máta, žebříček, cibule, skořice nebo koření kari. Účinné mohou být i citronová šťáva či kvasnice smíchané s medem či cukrem.
- Bílá křída
Bílou křídou nakreslete na zem čáry kolem mís, kterými se mravenci dostávají do domu či bytu. Pokud chcete uchránit některé druhy rostlin před útoky mravenců, křídu rozdrťte a nasypte ji na záhony kolem nich.
- Citronová šťáva
Pokud objevíte místa, kterými mravenci pronikají do vašeho obydlí, pokapejte je citronovou šťávou.
- Zálivka z octa
Mravenci nemají rádi pach octa. Připravte si roztok vody a octa v poměru 1:1 a pomocí rozprašovače jím postříkejte paty domu a místa, kudy mravenci pronikají do domu. Můžete jím postříkat i venkovní parapety a rámy oken.
Účinná je i prevence
Především je to pečlivý úklid. V žádném případě nikde nenechávejte žádné zbytky jídla i drobečky. Sypké potraviny typu cukr, mouka či strouhanka je ideální skladovat ve skleněných či plastových, dobře uzavíratelných nádobách. Papírové sáčky mravenci snadno poškodí svými silnými kusadly.