Zelenina má pro naše zdravý a správný vývoj organismu zásadní význam. Kromě toho, že obsahuje minerály, vlákninu a vitamíny, nabízí i látky, které mají velký význam při snižování výskytu obtíží spojených s kardiovaskulárními či metabolickými obtížemi. Také obsahuje velmi malé množství sacharidů, je to tedy ideální způsob pro ty, kdo chtějí zhubnout. Pozitivní je i velký obsah antioxidantů, které se významným způsobem podílejí na boji proti volným radikálům a pomáhají zpomalovat procesy stárnutí a jsou účinné i v boji proti civilizačním chorobám.
Jak zařadit zeleninu do jídelníčku?
Každodenní jídelníček by mělo obsahovat alespoň 30% zeleniny, což pro někoho může být problém.Vzhledem k tomu, že však můžeme využívat rozmanité množství různých druhů, které také nabízejí různé chutě, lze potřebné množství do jídelníčku zařadit.
- Zeleninové saláty
Z čerstvé zeleniny si můžete připravit zeleninový salát, který lze podávat, v kombinaci s těstovinami či luštěninami, samotný nebo jako přílohu k masu.
- Krémové polévky
Pokud nepatříte mezi milovníky syrové zeleniny, můžete si z celé řady druhů připravit vynikající krémovou polévku. Tu lze připravit ze zeleniny vařené nebo pečené.
- Součást jídel
Velké množství zeleniny lze zakombinovat do hlavního jídla. Mohu to být různé druhy rizota, zapékaných těstovin či brambor. Zeleninu lze přidat i do dušeného či pečeného masa.
- Upravená zelenina
Zeleninu lze konzumovat i sušenou, zavařovanou, nakládanou nebo fermentovanou. Velkou výhodou tohoto druhu úpravy je dlouhá trvanlivost, takže zeleninu můžete mít v zásobě a vždy po ruce.
- Smoothie
kromě ovoce lze pro přípravu smoothie využít i některé druhy zeleniny. Kromě zeleniny do něj můžete přidat i ořechy, vločky nebo tvaroh a budete mít hned vydatnou svačinku.