Postarejte se o vaši páteř i klouby

Každý z nás jistě zažil bolest zad či kloubů. Tyto zdravotní obtíže se vyskytují velmi často a bývají velice nepříjemné. Ve většině případů si za ně však můžeme sami a to svým životním stylem. Někdy je příčinou nevhodně zvolený druh sportu, jindy naopak málo pohybu, špatné stravování, nevhodně zvolená obuv či nadbytečná kila, která musejí klouby a páteř „nést“.

Na co si dát pozor?

Pokud se chceme těmto obtížím vyhnout, je potřeba dodržovat několik důležitých zásad:

  • Vhodná obuv

Pokud patříte mezi ty, kdo milují vysoké podpatky, sice na noze vypadají hezky, ale přinášejí s sebou celou řadu nepříjemných úskalí. Postava může získat vadné držení těla a také dochází k přetěžování nejen kloubů, ale i svalů, vazů či chodidel. Potřebujete – li podpatky, raději volte širší modely, nikoli úzké. Pokud nosíte celodenně obuv sportovní, ani to není příliš vhodné.

  • Pozor na váhu

Ani nadváha páteři a kloubům příliš nesvědčí. Nadbytečné kilogramy zásadním způsobem tyto části našeho těla zatěžují.

  • Správný posez

Velká většina lidí tráví sezením poměrně velkou část dne, proto je potřeba vědět, jak správně sedět. Kolena jsou ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad je opřená o opěradlo židle. Pokud pracujete u počítače, je potřeba, aby byl monitor rovně před očima.

  • Vhodná strava

Jídelníček by měl obsahovat dostatek potřebných vitamínů, minerálů a živin. Velmi důležitou částí je vápník, hořčík a další látky, které se podílejí na tvorbě kosterního aparátu. Také tekutiny hrají důležitou roli. Jsou důležité při tvorbě chrupavky.

  • Dobrý spánek

Ten zajistí nejen kvalitní matrace a přikrývky, ale také vhodné podmínky před spánkem i během něj.