Potřebujete nastartovat metabolismus? Poradíme, jak na to

Metabolismus je zjednodušeně příjem a zpracování živin. Pokud náš metabolismus funguje pomalu, tělu dlouho trvá trávení jídla a nemá potřebu spalovat uložené tuky, díky čemuž je pak hubnutí obtížné. Velmi mylná je představa, že pokud přestaneme jíst, tak budeme hubnout rychleji. Tělo totiž čerpá energii nejprve ze svalové hmoty, která tak ubývá a tuky zůstávají. Někdy je důvodem i nedostatek přijatých kalorií. Na zpomalený metabolismus může mít vliv i celá řada dalších faktorů. Patří mezi ně sedavé zaměstnání, malá pohybová aktivita, věk, u žen menopauza, snížená funkce štítné žlázy, nekvalitní spánek nebo některé druhy léků.

Pokud náš metabolismus nepracuje tak, jak by měl, je potřeba začít pátrat po příčinách.

Dostatečný přísun bílkovin

Bílkoviny se skládají z aminokyselin, které jsou také součástí svalové hmoty. Pokud bude naše strava obsahovat dostatek kvalitních bílkovin, ztráta tukové vrstvy bude mnohem snazší. Bílkoviny by měly být obsažené v každé porci jídla a to i v případě, že dietu nedržíte. Díky tomu můžete předejít zpomalení metabolismu. Další výhodou, kterou bílkoviny poskytují, je schopnost lépe a na delší dobu nás zasytit.

Nezapomínejte na kvalitní snídani

Vzhledem k tomu, že naše tělo přes noc zpracovává zásoby energie, je hladina cukru v krvi ráno velmi nízká. Jestliže ji nedoplníme, tělo začne s energií šetřit a ukládá si ji pro horší období. Vyvážená snídaně vytváří základ pro celý den.

Snídaně může být teplá nebo studená, je jen na nás, co preferujeme a kolik času na snídani máme. Většinou však v letním období dáváme přednost snídani studené a v zimě pak hledáme něco, co nás zahřeje. Může to být třeba obilná kaše s ořechy, medem nebo skořicí.

  • Snídaňové varianty

Kromě již výše zmíněné obilné kaše patří do vydatné snídaně celozrnné pečivo s lučinou, tvarohovou pomazánkou či marmeládou, ovocný salát s jogurtem a semínky, ovesné lívance s tvarohem nebo ovocem, müsli s jogurtem nebo vaječná omeleta se zeleninou.