Vodní kámen se v domácnosti vyskytuje na celé řadě míst. Setkáme se s ním na vodovodní baterii, sprchové hlavici, na žehličce v rychlovarné konvici, na toaletě. Kromě toho, že působí jako tepelná izolace, díky čemuž zvyšuje nároky na elektrickou energii, je to místo, kde se daří bakteriím.
Které domácí prostředky použít pro jeho odstranění?
Na vodní kámen zabírá celá řada domácích přísad, které běžně používáme v kuchyni.
- Ocet a kyselina citronová
Z octa si můžete připravit roztok – půl na půl s vodou. Ten můžete použít do rychlovarné konvice, kde jej povaříte, necháte chvíli působit, vylijete, vlijete čistou vodu a znovu povaříte. Další možností je roztok se dvěma lžičkami kyseliny citronové. Postup je stejný jako z octovým roztokem.
Pokud máte vodní kámen v pračce, můžete použít hrneček octa či citronové šťávy, který vlijete tak, kam běžně dáváte prací prášek a necháte projít jeden prací cyklus.
Poku se vodní kámen usazuje na vodovodním kohoutku, nalijte ocet do plastového hrnku, kohoutek do něj ponořte a hrnek važte ke kohoutku. Nechte působit po dobu jedné hodiny. Další možností je vata či tampónek namočené v octové vodě nebo vodě s kyselinou citronovou a upevněné na místo s vodním kamenem.
I na vodní kámen v toaletě vám pomůže ocet nebo kyselina citronová. Do toalety nalijte dva šálky octa nebo roztoku vody a kyseliny citronové a nechte působit přes noc. Chcete-li, aby byl účinek intenzivnější, přidejte ještě několik lžiček jedlé sody, která navíc pomůže odstranit i zápach. Vše je potřeba opakovat 1x týdně.
- Prášek do pečiva
Kromě octa a kyseliny citronové můžete vyzkoušet prášek do pečiva. Ten je vhodný na spáry mezi dlaždicemi. Postačí jej nanést pomocí středně tvrdého kartáčku na zuby na potřebná místa, nechat působit po dobu 20-30 minut a následně řádně opláchnout. Také jej lze použít pro vyčištění toalety. Postačí jej nasypat do toalety a nechat působit, ideálně celou noc. Pak stačí jen spláchnout.