Přeháníte to se čtením? Pomůžeme vám s tím

Čtení knih je super. Jenže pokud to přeháníte, může vám to způsobit celou řadu problémů. V tomto článku vám proto ukážeme, jak váš koníček udržet pod kontrolou.

Milujete čtení knih? Není se čemu divit, je to skvělý koníček. Přinese vám do života celou řadu vítaných benefitů, s jejichž pomocí můžete položit základy spokojenému stáří, i pro stávající život. Jenže co když čtete příliš moc?

Kolik čtení je moc?

Co to ale vlastně znamená? Kolik čtení už je moc? To záleží na vás a vašich pocitech. Pro někoho může být příliš mnoho hodinka denně, jiný nemá problém se čtyřmi hodinami. Více než počet strávených hodin je mnohem důležitější jiný parametr – jak moc vám váš koníček zasahuje do života.

Jestliže tedy čtete například čtyři hodiny denně s tím, že stíháte všechno potřebné, zřejmě nebudete mít žádné problémy. Jenže jakmile budete kvůli vašemu koníčku ignorovat práci, případně vám začne zasahovat do osobního života, měli byste začít něco dělat. Čas od času se to stát může. Zejména nově vypůjčené nebo koupené knihy jsou natolik lákavé, že po nich sáhnete, i když potřebujete dělat něco jiného. Jednou se to dá omluvit, jenže pokud to děláte pravidelně, je potřeba s tím začít něco dělat.

Jak omezit čtení?

Ale co? Záleží hlavně na tom, jaký vedete život. Pro lidi, kteří pracují mimo domov, bude řešení vypadat jinak než pro ty, co pracují z domu. Přizpůsobte se tomu. Vybudujte si takové prostředí, kde vás knihy nebudou odrazovat od důležitějších aktivit. Samozřejmě je to těžké. Proto je potřeba začít postupně. Stejně jako kdybyste chtěli zhubnout. Jen místo kalorií ubírejte čas, který strávíte čtením.

Jakmile se vám to povede, můžete zamířit do databáze knih a najít si tam zásobu dalšího čtení. Knižní databáze ČBDB.cz vám pomůže objevit nejen další zajímavý román, ale také titul, s jehož pomocí se vám podaří zbavit vašich zlozvyků. Prozkoumejte jej a zjistěte, jestli tam jeden takový nečeká zrovna na vás.